Sort by

feat. dante from the dmc series has logged 345 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Craig Ferguson: Tickle Fight

Craig Ferguson: Tickle Fight

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bartok the Magnificent

Bartok the Magnificent

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry