• No One Will Save You

    No One Will Save You

    ★★★★★

    I went into this already being a sucker for alien horror and was anticipating some good old greys being spooky action.  What I wasn’t anticipating was an interesting, psychological / Rod Serling would be proud twist, a pitch black sense of humor and an overriding artistic quality to it all.  Everyone is saying this should have been in theaters and their right but hopefully it being available to stream gets lots of folks watching this refreshing and terrifying UFO fright fest.

  • The Dungeonmaster

    The Dungeonmaster

    ★★★½

    watching The Dungeonmaster aka Ragewar is like going to a 1984 shlock movie all you can eat buffet. the basic premise is that a nerdy computer programmer gets hand picked by SATAN to compete in a series of challenges so nerdy guy can eventually rescue his girlfriend. each of these evil challenges is made by a different director and they include a Mad Max homage, a set in modern times slasher tale, stop motion creatures, puppets, zombies, and best of…

  • Attack on Titan

    Attack on Titan

    ★★★★★

    As of a week ago, i have never heard of anything Attack on Titan. Not the anime, video game or anything. So i went into this movie completely oblivious of any previous versions of this story. which i'm so glad i did as much of the negative conversation online is coming from anime fans who are angry at the various changes made to the material.
    well there ain't no negative conversation from me. i loved this wild shit. I loved…

  • Hawk the Slayer

    Hawk the Slayer

    ★★

    oh man, Hawk the Slayer.....
    what starts as a brilliant seeming bootleg fantasy yarn turns into a brutal endurance test as characters continue to talk total nonsense for over 90 minutes. as i uncomfortably made it through the whole thing, i enjoyed it and hated it at the same time.

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ★½

    picking on this movie right now is like kicking a man when he's down. everyone knows this movie is a disaster on every level and everyone knows it shows on screen. the question that led me to watching this train wreck is "just how bad can it really be?"
    the film is lifeless, desperate, and feels horribly (sue storm's constantly scene to scene changing wig) patched together with obvious reshoots and jarring tonal changes. the film's villain isn't really introduced…

  • The Woman in Black 2: Angel of Death

    The Woman in Black 2: Angel of Death

    Woman in Boring : Angel of Fucking Dull.

  • Things to Come

    Things to Come

    ★★★★½

    it dawned on me which watching this last night that Things to Come isn't just one the earliest definitions of "true" science fiction but also is possibly the first ever post apocolyptic movie. the rather long chunk in the middle set in the war torn 1960s and 70s isn't too far off from George Miller's Mad Max saga. People arguing about gas, little villages with a warlord leading them, pigs running around.... kinda fascinating.

  • The Gallows

    The Gallows

    ★★★½

    so, The Gallows is a teenage cast found footage movie about a cursed high school play. yes, that's right. a cursed high school play. now before you laugh and roll your eyes about how stupid that sounds, think about the premise of the all the dopey and now loved horror films you watched when you were young.
    i may be one of the very few, but i liked this one. to me, this was a break from the over thought,…

  • The Magic Christian

    The Magic Christian

    ★★★

    if the idea of teaming up the great Peter Sellers and the great Ringo Starr in an abstract, free form comedy sounds like it could be a bit of a mess, well it is. The Magic Christian has it's moments of genius, and the Badfinger song is great, but overall it's so free wheeling loose and out there and groovy 60s insane that it can be hard to watch at times.

  • Bram Stoker's Dracula

    Bram Stoker's Dracula

    ★★★★

    chances are you've seen this odd duck before and chances are you probably already have a strong opinion on it either going in either an extreme love or hate direction. so here are just some thoughts i had while rewatching this for the first time in many years.

    -it would NEVER get made today. This is like a strange Coppola erotic dream mixed with some Sam Raimi inspired blasts of horror wildness. No studio would ever give a director that…

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★★★

    Fast paced, brutal, blood soaked and hauntingly heartfelt in the weird way these amazing Korean filmmakers do it best, I Saw the Devil is a nasty little masterpiece. in the hands of almost anyone else and i'm sure in the case of the eventual uncessecary USA remake, this could have been some bullshit torture porn waste, but director Kim Jee-Woon plays this movie like a piece of classical music with beautiful highs and lows and playing on your emotions like…

  • Breathless

    Breathless

    ★★★★★

    Godard's classic is still fresh 55 years later and Breathless is still influential beyond belief. and the beautiful Jean Seberg is still beyond dreamlike.