• Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Sweet Country

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Okja

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Doctor Strange

  • Split

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Colossal

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

  • Don't Think Twice

    ★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★½

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★

  • Sing

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★½

  • Operation Avalanche

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Ant-Man

  • Circle

    ★★★

  • Avengers: Age of Ultron

  • Unedited Footage of a Bear

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • Predestination

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

  • Force Majeure

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Thor: The Dark World

  • The Phone Call

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Dirties

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • Alan Partridge: Alpha Papa

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Iron Man 3

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Seven Psychopaths

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Avengers

  • Neighboring Sounds

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

  • Jiro Dreams of Sushi

    ★★★★

  • Thor

  • Easy A

    ★★★★

  • The Trip

    ★★★★