• The Birdcage

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Kids

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Sleep with Me

    ★★★★

  • Clerks

    ★★★★½

  • Muriel's Wedding

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Sirens

    ★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Arachnophobia

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • Crossing Delancey

    ★★★

  • Akira

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Crocodile Dundee II

    ★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • RoboCop

    ★★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Tampopo

    ★★★★

  • Rocky IV

    ★★★½

  • After Hours

    ★★★★½

  • Desert Hearts

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★½

  • S.O.B.

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Grease

    ★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Chinatown

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • The Sting

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Cabaret

    ★★★★

  • The Hot Rock

    ★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • Fiddler on the Roof

    ★★★★½

  • Wake in Fright

    ★★★★

  • Vanishing Point

    ★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★★