Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry