Sort by

Gideon has logged 251 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★
Read the review Edit this entry