• Chinatown

    Chinatown

    ★★★★★

    My favorite movie from 11th grade “Film Studies.” Given that at the time I thought Travis Scott was a musical genius, Stussy t-shirts haute couture, and drug use essential to self-discovery, that’s not exactly a ringing endorsement. On repeat-viewing, it’s a relief to find it held up.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★

    42-year-old Max Von Sydow’s performance as a 75-year-old man is remarkable, no clue how he managed to look so old. Kudos.

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★★

    I was genuinely surprised to see this screening at IFC (and Chinatown at Metrograph), I guess it’s just something I’ll wonder about. Either way it was great fun to see on the big screen; certainly it’s the best film Cassavetes has ever been involved in.

  • Samurai Rebellion

    Samurai Rebellion

    ★★★★

    A good movie, but one overshadowed by the roast chicken I enjoyed while watching it. Unable to show the delicious chicken in this review, I’ve put its photograph as my little letterboxd avatar.

  • The Wages of Fear

    The Wages of Fear

    ★★★★★

    Not nearly as bad as the driving in Ireland.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★½

    Stanley Kubrick thought “there was something inherently wrong with the human personality, an evil side to it;” Stephen King blamed spectral blight and a soupçon of alcoholism. But, a modern day viewer of The Shining is likely to blame something a little more elemental: Seasonal Affective Disorder.

    A half-millennium ago Richard III dubbed it “the winter of our discontent,” but it wasn’t until 1993 that Dr. Norman E. Rosenthal’s Winter Blues codified the science of SAD. Too late for Kubrick, but it…

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★★

    Disappointed to not see a trailer for the upcoming Isabelle Huppert retrospective. No complaints otherwise, the film is flawless, so funny, so sweet.

  • King Lear

    King Lear

    ★★★★

    The original Shostakovich score would make a stone cry.

  • Richard III

    Richard III

    ★★★★

    Richard III is the character in literature that I identify with and admire most. Ambitious, funny, great haircut, hate idle pleasures, determined to prove a villain, etc.

  • Medea

    Medea

    ★★★★½

    Full house at Lincoln center, median age 71. The man behind me kept saying to his wife “terrible movie,” the man next to me was asleep; I ate a dairy milk fruit nut bar during the human sacrifice scene.

  • Year of the Dragon

    Year of the Dragon

    ★★★½

    Ever since moving to New York I’ve dutifully studied the rich history of the city’s many neighborhoods. Truly, there is so much to learn. I’ve found that every day, properly utilized, is an education. Today I learned how, in the mid-80s, boxer and actor Mickey Rourke put an end to the frequent machine gun fire of heroin cabals in Chinatown restaurants. It is thanks to his sacrifices that diners can enjoy chic eatery “Dimes” in comparative safety.

  • The Bride of Frankenstein

    The Bride of Frankenstein

    ★★★★

    Life’s greatest joy and highest calling: having a cool girlfriend.