RSS feed for Andrew
  • The Great Mouse Detective

    The Great Mouse Detective

    ★★½

    A simple parody of Sherlock Holmes with nice animation and charming characters, especially Vincent Price as the villain Ratigan, what holds The Great Mouse Detective back from ranking among Disney's best is its lack of heart, forgettable songs, and how predictable the mystery is.

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★½

    Eraserhead is a freakish nightmare, possibly the best film representation of the surreal and disjointed nature of dreams, with constant ambient sounds, repugnant body horror, eerie lingering shots, and uncannily delivered dialogue only the bizarre mind of David Lynch could unfold into existence.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★

    A mosaic of interrelated characters' universal emotions and experiences in the San Fernando Valley, Magnolia is prolonged and overambitious, a wonderful mess Paul Thomas Anderson's genius and the ensemble cast's exceptional acting keeps afloat with entertaining and enthralling stories.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★½

    Starring Robert Pattinson in an impressively fearless turn, Good Time is a chaotic, strung out ride, a multi-layered crime drama that is a feast for the eyes and ears with the Safdies' distinct direction, adrenaline charged music, and Sean Price Williams' cinematograpy, altogether inducing an intoxicating vibe.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Headlined by a stellar cast, Greta Gerwig's smart and sensitively directed Little Women moves too quickly and its timeline confuses, nevertheless, it radiates incredible warmth, love, and care, proof Alcott's book is timeless and the power of sisterhood endures.

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    Miyazaki's masterful Spirited Away is not only a tremendous coming-of-age story with cross culture appeal, it is emotionally intelligent, touching themes other animated films would not dare while envisioning a vivid world of pure possibility, every shot full of creativity and meaning, enough to intrigue viewers about the world around them.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    Star Wars: The Rise of Skywalker is enjoyable on the surface, but it is truly a flat, sporadic, bloated mess with no identity, desperate to throw cheap pops and fan service in hopes it sticks the landing, undermining the Skywalker Saga and ending it on a cynical, pandering, manipulative note.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    11 years and 22 films worth of building a rich universe of beloved characters and history pays off in Avengers: Endgame, a hugely satisfying, unprecedented movie event that transcends the hype, delivering an exciting, entertaining, and affecting crowd-pleaser.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Ominous and unsettling with absurd visuals and loopy humor, director Robert Eggers concocts The Lighthouse, an atmospheric gothic fable causing deep discomfort about the dangers of isolation and becoming detached from reality in what is essentially Robert Pattinson vs. Willem Dafoe having a mad stage show battle of theatrics.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    With Knives Out, Rian Johnson expertly guides a delightfully twisted web of intrigue the all-star cast of performers revel in and play up, refreshing the often tired whodunit murder mystery with enough thrilling style, snappy pace, meta humor, and sharp wit.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    Once Upon a Time in Hollywood is Quentin Tarantino on a deserved, self-indulgent ride at the end of his own romanticized, subversive 1960s, authenticated by his knowledge of pop culture, real events and personalities, and the exciting star pairing of Leonardo DiCaprio and Brad Pitt.

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★★

    Aladdin is a breezy, dynamic favorite appealing to children and adults alike with some of the most memorable characters, vocal talent (Robin Williams as Genie and Gilbert Gottfried as Iago), wonderful catchy music, striking, expressive animation, and funniest gags Disney Animation has to offer.