Troy has logged 26 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marshall

Marshall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Panama Papers

The Panama Papers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Them!

Them!

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry