Tess has logged 229 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Simple Wish

A Simple Wish

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
My Girl 2

My Girl 2

1994
×
★★
Edit this entry  
29
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tall Story

Tall Story

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
V.I. Warshawski

V.I. Warshawski

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Business

Big Business

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mumford

Mumford

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Undercover Blues

Undercover Blues

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House Arrest

House Arrest

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Higher Ground

Higher Ground

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
The Group

The Group

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miranda Hart - My, What I Call, Live Show

Miranda Hart - My, What I Call, Live Show

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sneakers

Sneakers

1992
×
Read the review Edit this entry  
03
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
You Again

You Again

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry