Tess has logged 186 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sarah Millican: Outsider

Sarah Millican: Outsider

2016
×
Edit this entry  
20
Sarah Millican: Home Bird Live

Sarah Millican: Home Bird Live

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Girls

Three Girls

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
Edit this entry  
08
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Private Matter

A Private Matter

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
The Long Walk Home

The Long Walk Home

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If These Walls Could Talk

If These Walls Could Talk

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
About Sarah

About Sarah

1998
×
Edit this entry  
02
Betty White: First Lady of Television

Betty White: First Lady of Television

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The In-Laws

The In-Laws

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Oliver's Story

Oliver's Story

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Was a Little Boy

There Was a Little Boy

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry