Tess has logged 26 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Accidental Tourist

The Accidental Tourist

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Edit this entry  
19
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
...First Do No Harm

...First Do No Harm

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wilson

Wilson

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Simply Irresistible

Simply Irresistible

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mothers and Daughters

Mothers and Daughters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exception

The Exception

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madeline

Madeline

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry