gillian has logged 173 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Class Rank

Class Rank

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry