gillian has logged 54 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★½
Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Work It

Work It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry