Edith has logged 264 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Selma, Lord, Selma

Selma, Lord, Selma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservation Road

Reservation Road

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Turbo

Turbo

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Selena

Selena

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Koch

Citizen Koch

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Free Men

Free Men

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Secret Origin: The Story of DC Comics

Secret Origin: The Story of DC Comics

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Second Skin

Second Skin

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Searching for Debra Winger

Searching for Debra Winger

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Secret Ballot

Secret Ballot

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Secret Society

Secret Society

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Private Life of Don Juan

The Private Life of Don Juan

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Them!

Them!

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scottsboro: An American Tragedy

Scottsboro: An American Tragedy

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sarah's Key

Sarah's Key

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pelle the Conqueror

Pelle the Conqueror

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hollow Crown: Richard II

The Hollow Crown: Richard II

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Corman's World

Corman's World

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schultze Gets the Blues

Schultze Gets the Blues

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry