lain has logged 217 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Table 19

Table 19

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cyberbully

Cyberbully

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monster High: Ghouls Rule

Monster High: Ghouls Rule

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monster High: Escape from Skull Shores

Monster High: Escape from Skull Shores

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monster High: Why Do Ghouls Fall in Love?

Monster High: Why Do Ghouls Fall in Love?

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster High: Fright On!

Monster High: Fright On!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster High: New Ghoul at School

Monster High: New Ghoul at School

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry