Giovanni has logged 204 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ready to Rumble

Ready to Rumble

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
01
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★
Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Voices

The Voices

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★½
Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★½
Edit this entry  
21
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
Teeth

Teeth

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Annabelle

Annabelle

2014
×
Edit this entry  
19
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Edit this entry  
15
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry