Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
14
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Order

New Order

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry