RSS feed for gionna
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
Edit this entry  
02
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
02
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
Edit this entry  
02
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
02
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
Edit this entry  
02
Ophelia

Ophelia

2018
×
Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Empire Records

Empire Records

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
17
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Only You

Only You

1994
×
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
Edit this entry  
08
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Edit this entry  
08
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Notebook

The Notebook

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Happy

Mr. Happy

2015
×
Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry