joe has logged 273 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★½
Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
16
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Scissors

Scissors

2019
×
Read prior review Edit this entry  
15
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Purl

Purl

2018
×
Edit this entry  
10
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★
Edit this entry  
10
Outside In

Outside In

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interview with a Serial Killer

Interview with a Serial Killer

2008
×
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★½
Edit this entry  
24
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★
Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Scissors

Scissors

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Fashion Film

Fashion Film

2013
×
Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Edit this entry  
13
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Edit this entry