RSS feed for GiovannaCoppi
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Brazilian Holocaust

Brazilian Holocaust

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lower House

Lower House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
De Onde Eu Te Vejo

De Onde Eu Te Vejo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suely in the Sky

Suely in the Sky

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zuzu Angel

Zuzu Angel

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Memories of Prison

Memories of Prison

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
My Sweet Orange Tree

My Sweet Orange Tree

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rust

Rust

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
Antes que eu me esqueça

Antes que eu me esqueça

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tim Maia

Tim Maia

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Blindness

Blindness

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hour of the Star

Hour of the Star

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
How Nice to See You Alive

How Nice to See You Alive

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Posthumous Memories

Posthumous Memories

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Movie of My Life

The Movie of My Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Loveling

Loveling

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Liquid Truth

Liquid Truth

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Domésticas

Domésticas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
All the Reasons to Forget

All the Reasons to Forget

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
We're So Young

We're So Young

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Baptism of Blood

Baptism of Blood

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dona Flor and Her Two Husbands

Dona Flor and Her Two Husbands

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Year My Parents Went On Vacation

The Year My Parents Went On Vacation

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Madame Satã

Madame Satã

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Olga

Olga

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Four Days in September

Four Days in September

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry