Sort by

Ave has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Old Enough

Old Enough

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
LA Plays Itself

LA Plays Itself

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let Me Die a Woman

Let Me Die a Woman

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry