Sort by

Girlybug has logged 162 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rocks that Bleed

Rocks that Bleed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Space Kid

Space Kid

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ocean Kid

Ocean Kid

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Forest Kid

Forest Kid

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
PJ, Tiny Planet Explorer

PJ, Tiny Planet Explorer

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hair and Brimstone

Hair and Brimstone

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Oscar's Hotel for Fantastical Creatures

Oscar's Hotel for Fantastical Creatures

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Her: Love in the Modern Age

Her: Love in the Modern Age

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jane Eyre

Jane Eyre

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Troy

Troy

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Team Darryl

Team Darryl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
A Very Brady Christmas

A Very Brady Christmas

1988
×
★½
Edit this entry  
05
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boatlift

Boatlift

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
★★
Edit this entry  
31
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
Edit this entry  
30
Aspirational

Aspirational

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Storage

American Storage

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Hammy's Boomerang Adventure

Hammy's Boomerang Adventure

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Know Your Ally: Britain

Know Your Ally: Britain

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★★
Edit this entry  
21
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
The March Sisters at Christmas

The March Sisters at Christmas

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★
Edit this entry