Sort by

Gitesh Deshmukh has logged 506 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dwelling in the Fuchun Mountains

Dwelling in the Fuchun Mountains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interview

Interview

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Postmen in the Mountains

Postmen in the Mountains

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Offering

Offering

1978
×
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elippathayam

Elippathayam

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maya Darpan

Maya Darpan

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chidambaram

Chidambaram

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Macadam Stories

Macadam Stories

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Screen Test: Ann Buchanan

Screen Test: Ann Buchanan

1964
×
Edit this entry  
08
Years and Years

Years and Years

2019
×
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry