Sort by

Gitesh Deshmukh has logged 71 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whispering Pages

Whispering Pages

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kaminey

Kaminey

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Revanche

Revanche

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daughter... Father... Daughter

Daughter... Father... Daughter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vanaprastham

Vanaprastham

1999
×
Edit this entry  
23
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Son

The Son

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breakaway

Breakaway

1967
×
Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Historical Sketch of Indian Women

A Historical Sketch of Indian Women

1975
×
Edit this entry  
14
Dedh Ishqiya

Dedh Ishqiya

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Ishqiya

Ishqiya

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Water and Power

Water and Power

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Kanchana Sita

Kanchana Sita

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry  
10
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry