Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Chris Holland

Chris Holland

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Chris
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Chris’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Hello, Dolly!

    Hello, Dolly! 1969

    ★★½ Watched by Chris Holland 16 May 2022

    "Three cheers for femininity. God bless femininity"

  • Onibaba

    Onibaba 1964

    ★★★½ Watched by Chris Holland 16 May 2022

    Movie #152 of my 1001 Movies You Must See Before You Die viewing journey.

    Bonk, go to horny hole

  • Blue Velvet

    Blue Velvet 1986

    ★★★★★ Rewatched by Chris Holland 13 May 2022

    Was an absolute pleasure to see this film on the big screen.

    I swear I have a completely different experience everytime I watch it and love even more about it.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Chris Holland 12 May 2022

    Can't believe a movie where someone gets beaten to death by two dildos and Jamie Lee Curtis has hot dog fingers made me cry as much as this did.

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★ Watched by Chris Holland 12 May 2022

    Coor blimey guvner

  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

    Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002

    ★½ Rewatched by Chris Holland 09 May 2022

    "Filmed in Troublevision"

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by Chris Holland 05 May 2022

    As expected, this film is at it's best when Raimi is getting creative and delivering the schlocky fun that we expect from him. But it's at it's worst when it falls into following the usual Marvel formula

  • All About My Mother

    All About My Mother 1999

    ★★★★ Watched by Chris Holland 26 Apr 2022

    Movie #151 of my 1001 Movies You Must See Before You Die viewing journey.

    Not as good as A Streetcar Named Marge

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★★ Watched by Chris Holland 25 Apr 2022

    Another film to add to the ReCagessance

  • X

    X 2022

    ★★★½ Watched by Chris Holland 19 Apr 2022

    Ti West at his Ti Best

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★½ Watched by Chris Holland 17 Apr 2022

    Needed more Björk

  • Brave

    Brave 2012

    ★★ Rewatched by Chris Holland 09 Apr 2022

    Perfect movie to disassociate to

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 70

Review Tags

351
  • drama
  • 1001 movies
  • comedy
  • netflix
  • horror
  • bluray
  • dvd
  • surreal
  • animated
  • classic
  • book
  • thriller
  • smm
  • action
  • debut
  • sci-fi
  • disturbing
  • amazon prime
  • adventure
  • disney+
  • romance
  • cinema
  • crime
  • depression
  • trilogy
  • fantasy
  • period
  • with the boys
  • documentary
  • music
  • france
  • true story
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro