RSS feed for Dalton
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    I have to say, as bad as this is, I still think The Force Awakens is the worst of the saga.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    In many ways this film reminds me alot of Krame v. Kramer. While Marriage Story certainly does not do anything new or avante garde, it takes the typical trajectory of a failed marriage and implants subtle lines riddled with mundanity that really gives the film heft. The movie also feels like a play with it's heavily ornate blocking, and I think that adds a deeper level to the film. It's really poetic, the way everything is staged, just like how…

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★½

    The poor man's Gone Girl

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Absolutely incredible

  • Jesus Is King: A Kanye West Film

    Jesus Is King: A Kanye West Film

    don't really know what to say

  • Election

    Election

    ★★★

    Tracy Flick might be the most annoying character of all time.

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    I wanted to tell you that… Wherever you may end up in this world, I will be searching for you.

    A profound rumination in life dripping with melancholy and tones of nostalgia.

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    A nihilist work of masterclass.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    Now I know what it would be like if Jean Renoir directed a thriller.

  • Slice

    Slice

    ★★

    Wow that was heavier handed than my ex-girlfriends right hook 😤

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    Im so glad the fifty shades trilogy got an epilogue.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    I wish I had the words to articulate how this masterwork made me feel. Like the rest of Lynch's filmography, my thoughts are definitely unexplainable via a linquistic vessel.