Highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★½

  • Jurassic World

    ★★★

  • Terminator Genisys

    ★★★

  • Cop Car

    ★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Another Earth

    ★★★½

  • The House I Live In

    ★★★½

  • Bad Brains: A Band in DC

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Corpse Bride

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Jurassic Park

Jan 7

Last Film

Terminator Genisys

Dec 27

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Genres, countries & languages

Drama
13 films
Sci Fi
12 films
Documentary
8 films
Thriller
8 films
Adventure
7 films
Action
7 films
Comedy
5 films
Crime
5 films
Mystery
4 films
Horror
3 films
USA
30 films
UK
5 films
France
3 films
Canada
2 films
Germany
1 film
Denmark
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
English
34 films
French
1 film
Swedish
1 film
Action
Average 3.43
Adventure
Average 3.43
Sci Fi
Average 3.29
Documentary
Average 2.94
Crime
Average 2.90
Comedy
Average 2.80
Drama
Average 2.73
Thriller
Average 2.69
Mystery
Average 2.38
USA
Average 3.03
UK
Average 3.00
English
Average 3.00

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 79

Watchlist

Stars

Crew & studios

G. Jason’s most liked review

The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

★½

I feel like this was just some story that someone made for a movie, and then some studio executives were like "hey, let's just make this an X-files movie so we can have Scully and Mulder in it".

I don't think this was very good at all.

More reviews

G. Jason’s most liked list

Plan 9 from Outer Space
Glen or Glenda
Bride of the Monster

Ed Wood

A collection of Ed Wood flicks in no particular order.

More lists

Highs and lows

Highest average

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Terminator Genisys
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Quiet Riot: Well Now You're Here, There's No Way Back

Rated higher than average Patron

Star Wars: The Force Awakens

★★★★½ vs 3.34

Terminator Genisys

★★★ vs 2.19

Another Earth

★★★½ vs 3.47

Ex Machina

★★★★ vs 3.99

It Follows

★★★½ vs 3.49

Jurassic World

★★★ vs 2.99

Rated lower than average Patron

Interstellar

★★½ vs 4.31

Enemy

★★ vs 3.65

Two Days, One Night

★★½ vs 3.90

Force Majeure

★★½ vs 3.87

The X Files: I Want to Believe

★½ vs 2.82

Captivated: The Trials of Pamela Smart

★★ vs 3.31

Films G. Jason watched in 2015

  • Terminator Genisys
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Overnight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • It Follows
  • Corpse Bride
  • Jurassic World
  • Maggie
  • Cop Car
  • Another Earth
  • True Story
  • Contagion
  • Lost for Life
  • The House I Live In
  • Ex Machina
  • Mistress America
  • The X Files: I Want to Believe
  • Wet Hot American Summer
  • Interstellar
  • Quiet Riot: Well Now You're Here, There's No Way Back
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Jack Reacher
  • Bad Brains: A Band in DC
  • Captivated: The Trials of Pamela Smart
  • Rich Hill
  • Foxcatcher
  • Edge of Tomorrow
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Enemy
  • The One I Love
  • Two Days, One Night
  • Force Majeure
  • Ender's Game
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Jurassic Park

World map

Highly rated films G. Jason is yet to see

  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Mustang
  • Güeros
  • Son of Saul
  • The Second Mother
  • Our Little Sister

Highly rated with G. Jason’s friends Patron

  • Whiplash
  • Mad Max: Fury Road
  • Inside Out
  • Inherent Vice
  • Big Hero 6
  • The Martian
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spotlight
  • It Follows
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Ex Machina
  • Nightcrawler
  • Ant-Man
  • Jurassic World
  • Avengers: Age of Ultron
  • Spy
  • Spectre
  • Kingsman: The Secret Service

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more