Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Finding Joseph I: The HR from Bad Brains Documentary

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★★½

  • Oklahoma City

    ★★★½

  • Alien: Covenant

    ★★★

  • Mission: Impossible – Rogue Nation

    ★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • The Foot Fist Way

    ★★★★

  • We Are X

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • X-Men: Apocalypse

    ★★★½

  • Speed Racer

    ★★★½

  • Colossal

    ★★★½

  • Lemmy

    ★★★½

  • Split

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★

  • Green Room

    ★★★

  • The Founder

    ★★★

  • The Girl on the Train

    ★★★

  • In the Loop

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 3.4 Average per month
  • 0.8 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

In the Loop

Jan 14

Last Film

Mission: Impossible – Rogue Nation

Dec 31

Most Watched

Beware the Slenderman

twice

Genres, countries & languages

Comedy
13 films
Action
11 films
Drama
10 films
Sci Fi
9 films
Adventure
9 films
Thriller
9 films
Documentary
8 films
Horror
7 films
Crime
6 films
Fantasy
5 films
USA
38 films
UK
4 films
China
3 films
Japan
3 films
Spain
1 film
Greece
1 film
India
1 film
Jamaica
1 film
English
40 films
Japanese
1 film
Adventure
Average 3.39
Action
Average 3.32
Fantasy
Average 3.20
Horror
Average 3.14
Mystery
Average 3.12
Documentary
Average 3.06
Sci Fi
Average 3.00
Thriller
Average 2.78
Family
Average 2.62
Comedy
Average 2.62
UK
Average 3.38
USA
Average 2.87
English
Average 2.90

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 51

Watchlist

Stars

Crew & studios

G. Jason’s most liked review

In the Loop

In the Loop

★★★

Wasn't really sure what was going on, but I laughed a lot.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Mummy
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Finding Joseph I: The HR from Bad Brains Documentary
Average weighted rating:

3.5

Rated higher than average Patron

X-Men: Apocalypse

★★★½ vs 2.57

The Foot Fist Way

★★★★ vs 3.21

Wonder Woman

★★★★ vs 3.29

The Mummy

★★½ vs 1.86

Star Wars: The Last Jedi

★★★½ vs 3.00

Jack Reacher: Never Go Back

★★★ vs 2.58

Rated lower than average Patron

Tiny Furniture

vs 3.07

A Very Brady Christmas

vs 2.80

A Shock to the System

★½ vs 3.23

Home Alone

★★½ vs 3.77

Mommy Dead and Dearest

★★½ vs 3.58

Europa Report

★★ vs 3.05

Films G. Jason watched in 2017

  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Airplane!
  • Happy Christmas
  • Home Alone
  • A Very Brady Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Kong: Skull Island
  • Little Evil
  • Finding Joseph I: The HR from Bad Brains Documentary
  • The Big Sick
  • Alien: Covenant
  • The Foot Fist Way
  • Colossal
  • The Circle
  • The Girl on the Train
  • Shin Godzilla
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Founder
  • The Mummy
  • A Shock to the System
  • We Are X
  • Europa Report
  • Wonder Woman
  • Green Room
  • Oklahoma City
  • Get Out
  • Split
  • Mommy Dead and Dearest
  • The Seven Five
  • Mississippi Grind
  • Inferno
  • Speed Racer
  • Lemmy
  • Beware the Slenderman
  • Beware the Slenderman
  • X-Men: Apocalypse
  • Fantastic Mr. Fox
  • Passengers
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Tiny Furniture
  • In the Loop

World map

Highly rated films G. Jason is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Paddington 2
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Taxi Driver

Highly rated with G. Jason’s friends Patron

  • Call Me by Your Name
  • Arrival
  • Blade Runner 2049
  • La La Land
  • Blade Runner
  • Get Out
  • Dunkirk
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Logan
  • Thor: Ragnarok
  • The Big Sick
  • Hidden Figures
  • A Ghost Story
  • 20th Century Women
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Baby Driver
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Colossal
  • It
  • Split
  • Moana
  • Spider-Man: Homecoming
  • Logan Lucky
  • The Disaster Artist
  • Wonder Woman
  • John Wick: Chapter 2
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • War for the Planet of the Apes
  • The Lego Batman Movie
  • Atomic Blonde
  • mother!
  • Alien: Covenant
  • Free Fire
  • Kong: Skull Island
  • It Comes at Night
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Beauty and the Beast
  • Ghost in the Shell

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more