Highest rated films

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • The Report

    ★★★½

  • The Wandering Earth

    ★★★½

  • Murder in the Front Row: The San Francisco Bay Area Thrash Metal Story

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Fyre

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • Mission: Impossible – Fallout

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Suicide Squad

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Meg

Jan 6

Last Film

The Godfather: Part II

Dec 31

Genres, countries & languages

Sci Fi
15 films
Drama
14 films
Action
13 films
Comedy
10 films
Adventure
10 films
Thriller
7 films
Music
5 films
Crime
5 films
Documentary
5 films
Horror
3 films
USA
33 films
China
4 films
UK
3 films
South Korea
2 films
Sweden
2 films
Canada
2 films
Czechia
2 films
France
1 film
Germany
1 film
Spain
1 film
English
36 films
Korean
2 films
Chinese
1 film
Adventure
Average 3.39
Action
Average 3.23
Sci Fi
Average 2.96
Crime
Average 2.90
Music
Average 2.70
Documentary
Average 2.70
Drama
Average 2.57
Comedy
Average 2.55
Thriller
Average 2.36
USA
Average 2.86
China
Average 2.75
English
Average 2.77

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 95

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

G. Jason’s most liked review

The Wandering Earth

The Wandering Earth

★★★½

So unbelievable, but it was fun. Captions were a bit faster than usual, so it was hard to keep up a few times.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Open Your Mouth and Say... Mr. Chi Pig

Rated higher than average Patron

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★★★★ vs 2.38

Suicide Squad

★★★½ vs 1.99

Captain Marvel

★★★½ vs 2.73

The Wandering Earth

★★★½ vs 2.79

Madness in the Method

★★★ vs 2.73

Venom

★★★ vs 2.81

Rated lower than average Patron

Personal Shopper

vs 3.42

Midsommar

★★ vs 3.78

Late Night

★½ vs 3.04

Rock 'n' Roll High School

★★ vs 3.48

Plus One

★★ vs 3.45

The Informant!

★★ vs 3.26

Films G. Jason watched in 2019

  • The Godfather: Part II
  • Madness in the Method
  • Late Night
  • The Report
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • In the Shadow of the Moon
  • Game Night
  • Open Your Mouth and Say... Mr. Chi Pig
  • The Informant!
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Parasite
  • Plus One
  • Terminator: Dark Fate
  • Personal Shopper
  • Prospect
  • Midsommar
  • Booksmart
  • Suicide Squad
  • Murder in the Front Row: The San Francisco Bay Area Thrash Metal Story
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Ant-Man and the Wasp
  • Snowpiercer
  • The Adjustment Bureau
  • Strange Negotiations
  • Time Trap
  • Rock 'n' Roll High School
  • The Dirt
  • Behind the Curve
  • Captain Marvel
  • Venom
  • Bohemian Rhapsody
  • Lords of Chaos
  • The Wandering Earth
  • Avengers: Infinity War
  • Fyre
  • Black Panther
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Meg

World map

Highly rated films G. Jason is yet to see

  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Little Women
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • The Last Black Man in San Francisco

Highly rated with G. Jason’s friends Patron

  • Little Women
  • The Lighthouse
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Marriage Story
  • Parasite
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • Knives Out
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Avengers: Endgame
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Under the Silver Lake
  • Toy Story 4
  • Us
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Booksmart
  • If Beale Street Could Talk
  • Jojo Rabbit
  • Captain Marvel
  • Avengers: Infinity War
  • Midsommar
  • Always Be My Maybe
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Ad Astra
  • High Life
  • Fyre
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Shazam!
  • Long Shot
  • Yesterday
  • Joker
  • Bad Times at the El Royale
  • The Dead Don't Die
  • Glass
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more