Highest rated films

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • Class Action Park

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • The Town

    ★★★★

  • The Foot Fist Way

    ★★★★

  • Too Big to Fail

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • The Raid

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • Jay and Silent Bob Reboot

    ★★★½

  • A Mighty Wind

    ★★★½

  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Her

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Godfather

Jan 1

Last Film

Holidate

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
12 films
Comedy
10 films
Sci Fi
9 films
Thriller
9 films
Action
8 films
Crime
7 films
Adventure
6 films
Romance
4 films
Documentary
4 films
Horror
4 films
USA
33 films
UK
3 films
Canada
2 films
France
1 film
Australia
1 film
Norway
1 film
Serbia
1 film
Sweden
1 film
Indonesia
1 film
Brazil
1 film
English
34 films
Indonesian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 97

Watchlist

Stars

Crew & studios

G. Jason’s most liked review

3022

3022

★½

I just wanted to watch something.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

3022
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

3022
Average weighted rating:

2.2

Films G. Jason watched in 2020

  • Holidate
  • Wonder Woman 1984
  • Free Solo
  • Veronica Mars
  • Happiest Season
  • Class Action Park
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Dark Phoenix
  • American Murder: The Family Next Door
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • I Am Mother
  • The Assistant
  • Blow the Man Down
  • Underwater
  • A Mighty Wind
  • The Raid
  • The Foot Fist Way
  • Arizona
  • Us
  • The Town
  • 3022
  • Locke
  • Too Big to Fail
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Her
  • Lords of Chaos
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Crawl
  • Ad Astra
  • Joker
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Godfather

World map

Highly rated films G. Jason is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Break the Silence: The Movie
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton

Highly rated with G. Jason’s friends Patron

  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Never Rarely Sometimes Always
  • 1917
  • Tenet
  • Little Women
  • Palm Springs
  • Soul
  • Emma.
  • Knives Out
  • The Invisible Man
  • Jojo Rabbit
  • Da 5 Bloods
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Onward
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Extraction
  • Mank
  • Enola Holmes
  • The Old Guard
  • Wonder Woman 1984

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more