Highest rated films

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • The Little Things

    ★★★½

  • Space Sweepers

    ★★★½

  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    ★★★½

  • Old

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Stowaway

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★★

  • The Matrix Revolutions

    ★★★★★

  • The Kid Detective

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Quantum of Solace

    ★★★½

  • Blade

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Kajillionaire

Jan 1

Last Film

The French Dispatch

Dec 31

Diary Milestones

The Matrix
50th Dec 4

Genres, countries & languages

Thriller
29 films
Drama
27 films
Sci Fi
26 films
Action
14 films
Mystery
13 films
Crime
13 films
Comedy
13 films
Adventure
10 films
Horror
10 films
Fantasy
2 films
USA
55 films
UK
14 films
Canada
4 films
Ireland
3 films
Belgium
2 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Hong Kong
1 film
Hungary
1 film
Denmark
1 film
English
58 films
Chinese
1 film
Italian
1 film
Korean
1 film
Russian
1 film
Comedy
Average 3.31
Action
Average 3.25
Adventure
Average 3.10
Drama
Average 3.07
Crime
Average 2.96
Horror
Average 2.80
Sci Fi
Average 2.77
Thriller
Average 2.71
Mystery
Average 2.58
Canada
Average 3.25
UK
Average 2.82
USA
Average 2.82
English
Average 2.86

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 339

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

G. Jason’s most liked review

Kajillionaire

Kajillionaire

Ok so I did not like this at all.

More reviews

Highs and lows

Highest average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Sky Hunter

Rated higher than average Patron

The Matrix Revolutions

★★★★★ vs 3.00

The Matrix Reloaded

★★★★★ vs 3.31

The Kid Detective

★★★★★ vs 3.71

We Need to Talk About Kevin

★★★★★ vs 3.82

Geostorm

★★★ vs 1.98

The Little Things

★★★½ vs 2.55

Rated lower than average Patron

Kajillionaire

½ vs 3.68

She Dies Tomorrow

½ vs 2.89

Event Horizon

vs 3.29

Unbreakable

★★ vs 3.68

Absentia

★½ vs 3.10

Reminiscence

vs 2.49

Films G. Jason watched in 2021

  • The French Dispatch
  • Event Horizon
  • Beyond White Space
  • Geostorm
  • Blade
  • The Card Counter
  • Absentia
  • The Matrix Resurrections
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Stunts
  • The Courier
  • The Matrix
  • Vivarium
  • Quantum of Solace
  • Cruella
  • New Jack City
  • Sorry to Bother You
  • Old
  • The Night House
  • Reminiscence
  • We Need to Talk About Kevin
  • Scarlet Diva
  • Bill & Ted Face the Music
  • Sputnik
  • The Titan
  • Anon
  • Extinction
  • Space Sweepers
  • She Dies Tomorrow
  • xXx
  • Unbreakable
  • Stowaway
  • Star Trek Into Darkness
  • Alien Intruder
  • Beyond the Rising Moon
  • The Dinner
  • Sky Hunter
  • The Godfather: Part III
  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn
  • The Fanatic
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Kid Detective
  • The New Mutants
  • GoodFellas
  • Spontaneous
  • Save Yourselves!
  • Palm Springs
  • The Last Blockbuster
  • Horizon Line
  • Promising Young Woman
  • Tenet
  • Nomadland
  • Knives Out
  • Coherence
  • I Care a Lot
  • Faults
  • Christine
  • I'm Your Woman
  • The Little Things
  • Sea Fever
  • Kajillionaire

World map

Highly rated films G. Jason is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Revue Starlight: The Movie
  • Drive My Car
  • Bo Burnham: Inside

Highly rated with G. Jason’s friends Patron

  • The Matrix
  • Titane
  • Bo Burnham: Inside
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Minari
  • Dune
  • Spencer
  • Pig
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Power of the Dog
  • Another Round
  • Tenet
  • Spider-Man: No Way Home
  • The French Dispatch
  • Promising Young Woman
  • Luca
  • The Green Knight
  • Nomadland
  • Judas and the Black Messiah
  • Nobody
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • No Time to Die
  • The Suicide Squad
  • A Quiet Place Part II
  • Fear Street: 1994
  • Love and Monsters
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Raya and the Last Dragon
  • Cruella
  • Malignant
  • The Matrix Resurrections
  • Don't Look Up
  • Godzilla vs. Kong
  • Old
  • Black Widow
  • The Tomorrow War
  • Free Guy
  • Mortal Kombat
  • Army of the Dead
  • The Woman in the Window

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more