Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Bullet Train

    ★★★★½

  • Glass Onion

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★★½

  • Confess, Fletch

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Batman Returns

    ★★★½

  • The Protégé

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Spencer

    ★★★

  • Gremlins

    ★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Buffaloed

    ★★★

  • The Bank Job

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Don't Look Up

Jan 1

Last Film

The Batman

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
17 films
Comedy
16 films
Action
14 films
Mystery
10 films
Thriller
10 films
Sci Fi
9 films
Crime
9 films
Adventure
8 films
Fantasy
4 films
Horror
3 films
USA
38 films
UK
10 films
China
2 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Colombia
1 film
Czechia
1 film
Australia
1 film
France
1 film
Chile
1 film
English
39 films
Comedy
Average 3.19
Adventure
Average 3.12
Crime
Average 3.11
Action
Average 3.07
Fantasy
Average 3.00
Drama
Average 2.82
Thriller
Average 2.80
Mystery
Average 2.70
Sci Fi
Average 2.67
USA
Average 2.92
UK
Average 2.50
English
Average 2.90

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 76

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

G. Jason’s most liked review

Licorice Pizza

Licorice Pizza

★★★

i'm just not sure what the story was here. But I liked it.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Justice League
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Steel Arena
Average weighted rating:

2.8

Rated higher than average Patron

Don't Look Up

★★★★½ vs 3.11

Bullet Train

★★★★½ vs 3.58

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

★★★★½ vs 3.60

The Protégé

★★★½ vs 2.72

Death on the Nile

★★★½ vs 2.75

Rushmore

★★★★½ vs 3.88

Rated lower than average Patron

Memoria

½ vs 3.70

Gremlins 2: The New Batch

vs 3.47

The Batman

★★ vs 4.04

The Big Chill

★★ vs 3.45

Top Gun

★★ vs 3.36

Mr. Mom

★★ vs 3.15

Films G. Jason watched in 2022

  • The Batman
  • Murder on the Orient Express
  • Mr. Mom
  • See How They Run
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Glass Onion
  • Gremlins
  • Batman Returns
  • Knives Out
  • Bullet Train
  • Death on the Nile
  • Confess, Fletch
  • The Big Chill
  • Thoroughbreds
  • The Nice Guys
  • Steel Arena
  • Resurrection
  • The Bank Job
  • Everything Everywhere All at Once
  • Buffaloed
  • Rushmore
  • Dune
  • Memoria
  • The Protégé
  • Top Gun
  • Moonfall
  • The Ice Road
  • Congo
  • The Beyond
  • Shiva Baby
  • Licorice Pizza
  • Justice League
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Spencer
  • Murder Mystery
  • The Many Saints of Newark
  • The Lost Daughter
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Don't Look Up

World map

Highly rated films G. Jason is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Aftersun
  • The First Slam Dunk
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Mars One

Highly rated with G. Jason’s friends Patron

  • TÁR
  • RRR
  • Avatar: The Way of Water
  • Die Hard
  • The Banshees of Inisherin
  • Everything Everywhere All at Once
  • Prey
  • Turning Red
  • Knives Out
  • Top Gun: Maverick
  • The Worst Person in the World
  • Jackass Forever
  • Decision to Leave
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Nope
  • Top Gun
  • After Yang
  • The Power of the Dog
  • The Northman
  • Kimi
  • Barbarian
  • West Side Story
  • Licorice Pizza
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Avatar
  • The Batman
  • Glass Onion
  • Emily the Criminal
  • The Tragedy of Macbeth
  • Hustle
  • Spider-Man: No Way Home
  • Elvis
  • Encanto
  • Cha Cha Real Smooth
  • Resurrection
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Black Phone
  • Nightmare Alley
  • Eternals
  • See How They Run
  • Lightyear
  • Bullet Train
  • X
  • The Lost City
  • Don't Worry Darling
  • Death on the Nile
  • The Adam Project
  • The Gray Man
  • Thor: Love and Thunder
  • Scream
  • Ambulance
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Moonfall
  • Uncharted

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more