Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Walker

Walker

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Valeria

Valeria

2016
×
Edit this entry  
20
Superior

Superior

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Conan, the Boy in Future

Conan, the Boy in Future

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad God

Mad God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★★
Edit this entry