Sort by

Greg has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Android

Android

1982
×
Edit this entry  
01
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ironweed

Ironweed

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
10
Neighbors

Neighbors

1920
×
Edit this entry  
10
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Edit this entry  
09
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry