Sort by

Greg has logged 320 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Edit this entry  
27
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
25
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
20
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
Edit this entry  
20
La Strada

La Strada

1954
×
Edit this entry  
19
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
Edit this entry  
16
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Critters Attack!

Critters Attack!

2019
×
Edit this entry  
07
Critters 4

Critters 4

1992
×
Edit this entry  
06
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Critters 3

Critters 3

1991
×
★½
Edit this entry  
30
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
28
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
This Is America, Charlie Brown

This Is America, Charlie Brown

1988
×
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Critters

Critters

1986
×
★★
Edit this entry  
22
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Edit this entry