Sort by

lucas has logged 173 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Casper

Casper

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry