Sort by

lucas has logged 20 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirit Catcher: The Art of Betye Saar

Spirit Catcher: The Art of Betye Saar

×
Read the review Edit this entry  
25
Remainder

Remainder

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Queercore: How to Punk a Revolution

Queercore: How to Punk a Revolution

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Billie

Billie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry