RSS feed for Sally Jane

Sally Jane has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Mafu Cage

The Mafu Cage

1978
×
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Season of the Witch

Season of the Witch

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
Read the review Edit this entry  
13
Intruder

Intruder

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Lunch Meat

Lunch Meat

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Prophecy

Prophecy

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
My Mom's a Werewolf

My Mom's a Werewolf

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
I Can Make You Love Me

I Can Make You Love Me

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
Read the review Edit this entry  
08
Fallen

Fallen

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
Read the review Edit this entry  
06
The Devonsville Terror

The Devonsville Terror

1983
×
Read the review Edit this entry  
06
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Read the review Edit this entry  
06
Suddenly in the Dark

Suddenly in the Dark

1981
×
Read the review Edit this entry  
02
Head Count

Head Count

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trick or Treats

Trick or Treats

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
A Smell of Honey, a Swallow of Brine

A Smell of Honey, a Swallow of Brine

1966
×
Read the review Edit this entry  
09
Daughters of Lesbos

Daughters of Lesbos

1968
×
Read the review Edit this entry  
08
Grace of My Heart

Grace of My Heart

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Read the review Edit this entry  
01
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Swordfish

Swordfish

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Skipped Parts

Skipped Parts

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World Unseen

The World Unseen

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Saving Face

Saving Face

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Sensuela

Sensuela

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
Steam

Steam

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Of Girls and Horses

Of Girls and Horses

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Lebanon: Salvaged from the Open Sea

Lebanon: Salvaged from the Open Sea

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Requiescat

Requiescat

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Russian Arc: Across Cinematic Time

Russian Arc: Across Cinematic Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Karate Class Exposure: Three Variations

Karate Class Exposure: Three Variations

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
holes where eyes did once inhabit

holes where eyes did once inhabit

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Refracted Case Histories

Refracted Case Histories

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Belt Test Exposure: Senpai James Finds His Line

Black Belt Test Exposure: Senpai James Finds His Line

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Golden Gate Bridge Exposure: Poised for Parabolas

Golden Gate Bridge Exposure: Poised for Parabolas

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
St. Ignatius Church Exposure: Lenten Light Conversions

St. Ignatius Church Exposure: Lenten Light Conversions

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Jacquot de Nantes

Jacquot de Nantes

1991
×
Read the review Edit this entry