RSS feed for Glen

Glen has logged 183 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poverty, Inc.

Poverty, Inc.

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night

Last Night

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lamb

Lamb

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rams

Rams

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ragamuffin

Ragamuffin

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Dream Team

The Other Dream Team

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry