• What's Love

    What's Love

    ★★★★½

    A slurry surrealism produced by a peculiar cinematic ineptitude permeates this oddity, which is ALMOST, but not quite, as staggering as "Please Don't Touch Me."

  • The Warriors

    The Warriors

    ★★★★★

    What a great vibe this movie is, especially the final twenty minutes.

  • BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★½

    Solid picture. As these things go, better than “Jobs” by a grand measure, a few yards short of “The Social Network.”

  • Fatal Games

    Fatal Games

    ★½

    Total trash and ideologically offensive to boot. DIverting!

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    As ever...

  • The Delinquents

    The Delinquents

    ★★

    First: anyone who tells you this is a heist movie is trying to sell it. It's absolutely not a heist movie.

    Second: It's a three-hour movie that contains a bank robbery and mostly muses on the impossibility of true freedom in the modern world. It contains a lot of beautiful shots, many of which are mucked up (in my opinion) by lead actor Daniel Elias, who I kept thinking of as "Argentine Brett Gelman). I didn't mind the length but…

  • Birds of Prey

    Birds of Prey

    ★★★

    Rene Cardona, Jr., having determined that sequences of birds attacking humans are difficult to convincingly shoot and, also, Hitchcock nothwithstanding, once shot, unpleasant and not-thrilling to watch, here often defaults to lots of filler footage. Much of it following Michelle Johnson and Christopher Atkins barely phoning in performances as a TV news reporter and her cameraman. Not to be puerile about it, but Johnson and Atkins were at this point in time best known for having done nude scenes while…

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

    Leans a little harder on the "what-do-I-tell-my-parent" theme than a guy my age can relate to, but quite lively and eye-popping.

  • Nightmare

    Nightmare

    ★★★

    Jesus, George.

  • Deep Crimson

    Deep Crimson

    ★★★★★

    Literally jaw-dropping, and absolutely one of the darkest films ever made. I was agape for the final forty minutes of the 131-minute restoration in Venice.

  • Vacation of Terror

    Vacation of Terror

    ★★★

    Enough broken crockery for an early Julian Schnabel exhibit.

  • Ravishing Dany

    Ravishing Dany

    ★½

    Contrary to hype and/or conventional wisdom this is not an unusually gonzo or outré Euro sex comedy. It is pretty much exactly a conventional and conventionally vulgar Euro sex comedy.