RSS feed for GLOHeadcase
  • Godzilla vs. Hedorah

    Godzilla vs. Hedorah

    ★★★★★

    Godzilla vs. Hedorah was one of the Showa films I always remember hearing about as a kid. In every conversation, the same points came up. Between the pollution monster and the “save the earth” message, paired with the psychedelic soundtrack and visuals, people seemed to write this off as a bizarre entry in the series. So at the very least, I expected a visually distinct Godzilla movie. If I was cynical I’d say maybe with subpar directing and writing, given…

  • Repo Man

    Repo Man

    made me wanna burn shit

  • All Monsters Attack

    All Monsters Attack

    ★★

    I love Ishiro Honda, but this... this was fuckin’ rough, man. 

    Feeling more like an episode of Ultraman than Godzilla, but not in a good way, All Monsters Attack is essentially an after school special in the Godzilla-verse, where a child named Ichiro learns the importance of standing up for yourself via clips of monster battles from other Godzilla movies narrated by Minilla (who doesn’t look terrible until he starts talking and becomes an ambassador for the nightmare realm). 

    I don’t…

  • Destroy All Monsters

    Destroy All Monsters

    ★★★★

    The progenitor to Final Wars (and maybe even King if the Monsters?), the human story isn’t super interesting but it’s simple enough to follow, and the kaiju action is big budget, worldwide, and entertaining as all hell to watch. Ishiro Honda’s direction helps make this royal rumble one of the most entertaining of the Showa films.

  • Son of Godzilla

    Son of Godzilla

    ★★★

    Again, just as many problems with writing and effects as the last entry, and this time they’re just a little less forgivable. However there’s also SO much to love in this movie. Goro Maki is a fucking chad who has a great dynamic with Saeko, one of the more charming and likable of Godzilla characters, and thankfully the human story focuses a lot on them. The stuff with Godzilla and Minya is a little silly and Minya kinda looks like…

  • Ebirah, Horror of the Deep

    Ebirah, Horror of the Deep

    ★★★½

    While not as serious or even necessarily as well written as some earlier installments, it doesn’t really need to be - Jun Fukuda saw the flexibility of Godzilla as a character and really went in a unique direction with his entry into the franchise. Perhaps it’s a bit campy, sure, and sometimes the dialogue is kind of hokey, but it’s very clear that they knew what they went out to make, and I think mostly they succeeded, but I also…

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    Okay yeah nevermind I get Lynch now

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★★

    I’m sorry - WHY did people hate this movie? 

    I mean yeah, the story is kinda generic and the writing can leave a bit to be desired, but the dialogue isn’t bad, the pacing is fine, and the action is great. For what this movie really is - a fun, pulpy, sci-fi action movie - it’s good, and elevated just enough by Ang Lee’s confident direction to keep from being boring.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    Huh, ended up enjoying this one way more than I thought I would. 

    It’s got pacing issues for sure, it still has that feeling of being hastily cobbled together from other projects, and aside from one or two song choices the soundtrack is pretty awful. But the characters are fun and memorable, the villains are legitimately scary, the script is well put together, and the performances are great across the board. Particular standouts are Huntress, Black Mask, and of course…

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    I actually saw this again a day or two ago but somehow forgot to say anything? And I don’t know how because this movie is perfect? 

    Like honestly, incredible practical effects and action, a thematically dense story populated by well developed characters, and world building so effortless you don’t even realize it’s happening. And EVEN THEN, the editing, color correction, cinematography, almost all the major technical aspects of this movie are just incredible. 

    Rarely does a movie like this come…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    A massive fuck you to capitalism, materialism, and greed that travels boundaries. Not sure how this lived up to the hype I had for it but I’m so glad it did.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    Airtight writing and plotting with memorable (albeit exaggerated, not that that’s bad) characters and stellar performances. Rian Johnson is a master and Benoit Blanc needs fifty spinoffs like now.