Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Long Way Home

The Long Way Home

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
★★
Edit this entry  
16
Evil Angels

Evil Angels

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★½
Edit this entry  
13
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Only Sunshine

My Only Sunshine

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Failan

Failan

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
For Neda

For Neda

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Man of Iron

Man of Iron

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Yol

Yol

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Grandma, a Thousand Times

Grandma, a Thousand Times

2011
×
Edit this entry  
25
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Void

Void

2013
×
Edit this entry  
24
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Siberiade

Siberiade

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
Edit this entry  
18
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Raffle

The Raffle

1991
×
★★½
Edit this entry  
16
Halima's Path

Halima's Path

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
Edit this entry  
14
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Chessplayer

The Chessplayer

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Midaq Alley

Midaq Alley

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
10
Želary

Želary

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1980
×
Edit this entry  
08
East/West

East/West

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Busby

Busby

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry