Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Firebird

Firebird

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Is a Family

Two Is a Family

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wind

Wind

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silver Skates

Silver Skates

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry