Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
For Whom the Bell Tolls

For Whom the Bell Tolls

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Africa Screams

Africa Screams

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The 33

The 33

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Fear

Never Fear

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Up the Sandbox

Up the Sandbox

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Something to Sing About

Something to Sing About

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdy

Birdy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Private Lives of Pippa Lee

The Private Lives of Pippa Lee

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Country

Another Country

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tabu

Tabu

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manic

Manic

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trapped

Trapped

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Net

The Net

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry