Gregory has logged 574 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Woman in Red

The Woman in Red

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grumpier Old Men

Grumpier Old Men

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pink Panther 2

The Pink Panther 2

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Undisputed

Undisputed

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Back-Up Plan

The Back-Up Plan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Legion

Legion

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Associate

The Associate

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alfie

Alfie

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paulie

Paulie

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fierce People

Fierce People

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Air Up There

The Air Up There

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Human Stain

The Human Stain

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Congo

Congo

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The U.S. vs. John Lennon

The U.S. vs. John Lennon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry