Gregory has logged 60 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tarzan Finds a Son!

Tarzan Finds a Son!

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tarzan and His Mate

Tarzan and His Mate

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Women of Brewster Place

The Women of Brewster Place

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stomp the Yard

Stomp the Yard

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Across the Great Divide

Across the Great Divide

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Final Cut

The Final Cut

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Switchback

Switchback

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jonah: A VeggieTales Movie

Jonah: A VeggieTales Movie

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Object of Beauty

The Object of Beauty

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Godfather

The Last Godfather

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice

Alice

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Defiance

Defiance

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Long Walk Home

The Long Walk Home

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Something to Talk About

Something to Talk About

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry