Gregory has logged 248 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where’s Poppa?

Where’s Poppa?

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bustin' Loose

Bustin' Loose

1981
×
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fedora

Fedora

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Doctors in Love

Young Doctors in Love

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pardon My Sarong

Pardon My Sarong

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rio Rita

Rio Rita

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
Read the review Edit this entry