• Ghost World

    Ghost World

    ★★★★

    Ghost World is a very unique movie about various odd characters. The movie focuses on two best friends who are trying to figure out what they are doing with their lives after graduating high school. After a prank, they meet a loner obsessed with old records played by the great Steve Buscemi. While the film doesn't seem to have a conclusion, it's characters make it so there isn't a need for one.

  • There Was a Crooked Man...

    There Was a Crooked Man...

    ★★★★★

    I did not start this movie expecting to be as thoroughly entertained as I was. This is an absolutely fantastic movie with a stellar cast led by Kirk Douglas and Henry Fonda. Both of them are at the top of their game. Kirk as a bandit, and Henry as the sheriff turned prison warden. It's about a group of thieves and con men who work together to attempt to break out of the prison they find themselves in during the…

  • Who Done It?

    Who Done It?

    ★★★½

    This is one of the better Abbott and Costello movies, though I wouldn't rate it in the top 5. It's their first movie that does not involve any subplots with other characters, or any songs. Abbott and Costello are the main focus finally in this one, and it is great to see. The mystery aspect gave the duo a lot to work with. My favorite parts are Costello messing with the record players, and Costello trying to make a phone call.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

    This movie is filled with a lot of power scenes thanks to the magnificent performs by Frances McDormand. I truly felt sorry for her character and what she has to face on a daily basis. She's a woman looking for redemption and answers.

  • In & Out

    In & Out

    ★★★★★

    Oh my goodness, what a funny, laugh out loud movie! I loved it from beginning to end. I have always been a fan of Kevin Kline's comedy, and this is probably his best. What hilarious circumstances thanks to a local boy who becomes an actor and outs his teacher while accepting an Oscar on live tv. This movie is filled with a lot of great names. Stay through the credits to see Bob Newhart attempt to dance...

  • Merrily We Go to Hell

    Merrily We Go to Hell

    ★★★★

    A very well made early film from the pre code era. Pre code films are an interest of mine since they depict films the way they should have been made all along. Imagine how much different classics from the 1940s could have been if there was no such thing as the Hays Code. This film is about an alcoholic who changes his ways for the woman he loves, only to relapse.

  • Dead Silence

    Dead Silence

    ★★★★

    An underrated James Garner film about an FBI agent who is plagued with his own troubled history while working on a hostage situation involving a school bus filled with deaf students and teachers.

  • All the Way

    All the Way

    ★★★★½

    This is one of my favorite political films. Bryan Cranston is scary good as LBJ. It seriously amazes me how much they made him look like LBJ. This is a great behind the scenes look at a man who was eccentric and found himself in the highest position of power by circumstance.

  • Clifford

    Clifford

    I can't believe this is a real movie. Its premise is amusing on paper, but watching Martin Short play a 10 year old was rather creepy. After a while, he even got on my nerves. It got to the point that I was actually rooting for Charles Grodin to murder him...

  • Vegas Vacation

    Vegas Vacation

    ★★½

    This is definitely the weakest film in the Vacation series. It's sad to see such a bad script made when there was so much potential. Vegas should have been the perfect backdrop for the Griswold family to get into trouble. It does have great cameos though from Sid Caesar, Wallace Shawn, and Wayne Newton. And seeing Cousin Eddie is always welcome. But the jokes fall flat way too often to give this a higher rating.

  • The Wedding Singer

    The Wedding Singer

    ★★★★★

    This is my favorite Adam Sandler movie by far. There is just something about the whole 80s culture that is brought back to life in this movie that just makes me happy. I have seen this movie several times, and it never gets old.

  • Best in Show

    Best in Show

    ★★★★½

    I really enjoy watching Best In Show. Mockumentaries have always been a favorite of mine, and this is one of the best. Fred Willard as the co-host who literally knows nothing about dogs is absolutely what makes the film great. His comments are so out there and knowing that most if not all of them were adlibbed is so great.