• The Irishman

    ★★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

  • Dragged Across Concrete

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Thunder Road

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Nancy

    ★★★★

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • Minutes

    ★★★★

  • Unearthed & Untold: The Path to Pet Sematary

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Colby

    ★★★

  • Certain Women

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Happy 40th

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★★

  • Welcome to Me

    ★★★

  • Desert Cathedral

  • Night Moves

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Alps

    ★★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • Polytechnique

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★★

  • Southland Tales

    ★★★★★

  • Slither

    ★★★½

  • A History of Violence

    ★★★★

  • Bubble

    ★★★★★

  • Land of the Dead

    ★★★★★

  • Thank You for Smoking

    ★★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★

  • Sweet Sixteen

    ★★★★★

  • Morvern Callar

    ★★

  • Julien Donkey-Boy

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Dirty Work

    ★★★★

  • Gummo

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • Bad Lieutenant

    ★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Monkey Shines

    ★★★

  • Day of the Dead

    ★★★★★